تشکیلات انقلابی نی نوا
تشکیلات انقلابی نی نوا / پايه‏ هاى اسلام
امام باقر(ع) فرمود: اسلام بر پنج پايه استوار شده است: نماز، زكات، روزه، حج و ولايت و به هيچ چيز به اندازه آنچه در روز غدير به ولايت تاكيد شده، ندا نشده است.
031-36248253
اصفهان خیابان کاخ سعادت آباد شرقی، ساختمان خورشید، طبقه چهارم، واحد ۱۰
تشکیلات انقلابی نی نوا چرا تشکیلات انقلابی؟

چرا تشکیلات انقلابی؟.

تشکیلات مجموعه ای مستقل است که یک ماموریت خاص دارد و می‌تواند با نیت های انتفاعی و غیر انتفاعی تأسیس شده باشد.

🌿ویژگی ها :

۱- یک پدیده ی انسانی است .

۲-مجموعه ای از انسان هاست .

۳-مجموعه ای از انسان های هم اندیشه است .

۴-مجموعه ای از انسان های هم هدف که نقش های مکملی برای خود می سازند.

۵- مجموعه ای از انسان ها که برای رسیدن به هدف استراتژی دارند.

🌿اصل تشکیلات سخت افزار آن نیست بلکه فلسفه وجودی تشکیلات را نرم افزار آن تشکیل می دهد. تشکیلات یعنی محل انسان سازی و کادر سازی. شهید مظلوم بهشتی می گوید: کار در تشکیلات باید آهنگ عبادت داشته باشد.

🌿با نگاه به نقش پذیری افراد در تشکیلات، اعضا باید در لایه های مختلفی فراخور شخصیت آنها قرار گیرند و با هر عضو متناسب با لایه ی تشکیلاتی اش برخورد شود و نظام ارتقا در تشکیلات نیز باید بر اساس همین لایه ها باشد.(همیشه کسی که بیشتر کار می کند و مسئول پرورش نسل بعدی می شود و مدیریت نسل بعد بر عهده وی خواهد بود. نه کسی که از روز اول خود را مدیر نشان می دهد)

✅ چنانچه بخواهیم رفتارهای بین اعضا نهادینه شود باید:

·         اعضا خیرخواه همدیگر باشند و توقعات را از همدیگر کم کنند.

·       باید ظرافت برخورد را رعایت کرد، یعنی اینکه با چه کسی، چگونه برخورد کنیم.

·        معاونت دادن اعضا در کارهای همدیگر

·         روحیه توصیه بایستی در بین اعضا وجود داشته باشد و اعضا همدیگر را به حسنات توصیه کنند و اعضا از کنار مشکلات همدیگر نباید به آسانی عبور کنند.

·         بذل و بخشش باید دربین اعضا نهادینه شود و افراد نسبت به یکدیگر روحیه ایثار و فداکاری داشته باشند.

♦️عناصر تشکیلات:

اینکه کار تشکیلاتی دو بازوی مهم دارد یکی انسان و دیگری برنامه، اعتقادی بود که شهید بهشتی به کار تشکیلاتی داشت. امروز در نظام تشکیلاتی انقلابی ما برای دو عنصر انسان و برنامه از روش تشکیلاتی دکتر بهشتی بهره می بریم که بسیار کارگشا است.

🌿اهداف تشکیلاتی :

هر تشکیلات برای رسیدن به اهداف خود، به دو عنصر انسان و برنامه نیاز دارد. تشکیلاتی که علاوه بر اهداف برونی ، دارای اهداف درونی بوده و قصد تربیت اعضای خود را دارد یا اصالتاً برای تربیت نیروی انسانی انقلابی ، تأسیس شده است تشکیلات انقلابی می خوانیم. در خصوص عنصر انسان؛ شناسایی، جذب، تثبیت، دفع، سازماندهی و به کارگیری و رشد انسان مد نظر قرار می گیرد و  در خصوص عنصر برنامه، هدفگذاری، برنامه ریزی، اجرا، ارزیابی، اصلاح برنامه مد نظر کار تشکیلاتی است.

عناوین فوق دارای تداخل و ذومراتبی نیز هستند. مثلاً گاهی به کارگیری یک نیرو در راستای یک هدف بیرونی، خود موجب رشد درونی نیروست. یا گاهی نیروی درون تشکیلات برای ارتقای خود مجدداً مورد شناسایی های جدیدی قرار می گیرد که با شناسایی او در بدو ورود متفاوت است. در برنامه ریزی و اجرای آن هم، گاه نفس برنامه ریزی موجب رشد نیروهاست و از این جهت خود برنامه ریزی امری اجرایی و هدفمند و محتاج برنامه خواهد بود.

🌿از آن جا که بحث این نگاشته تشکیلات انقلابی (تشکیلاتی که نیرویش مخاطبش نیز هست) است نه تشکیلات صرفاً برونگرا، باید دو مبحث اساسی برنامه ریزی و رشد نیرو را در کنار هم و در اولویت نسبت به سایر نکات تشکیلاتی مطرح کرد.

✅حرف دل:

🌿عرصه فعالیت های انقلابی رنگ و بوی دنیایی ندارد. پس بر اساس هوا و هوس و اهداف مدیریتی خود، قرارگرفتن در مقام و جایگاه های اجتماعی وارد این مجموعه نشوید.

🌿 موضوع فعالیت‌‌های خود را بر مبنای احساسات و جوّ موجود در جامعه انتخاب نکنید.

 🌿گاهی برخی به دلیل توانمندی‌‌های زیاد و انرژی فراوان دوست دارند کاری کنند، اما این دوست داشتن با کار موثر انجام دادن و دل امام زمان (عج) را شاد کردن، تفاوت دارد. 

 برخی مجموعه ها انسان اتوکشیده تربیت می‌کنند.

🌿شما به عنوان فعال انقلابی تکلیف‌گرا باشید و به تکلیف خود عمل کنید. 

 فعال انقلابی حقیقی آن‌قدر نقش پررنگی دارد که اگر ازمجموعه خود بیرون بیاید خسارت فراوان به آن وارد خواهد شد. زیرا در حقیقت :

کسی است که در جامعه یا اثر دارد یا حرفی برای گفتن دارد.

✅برخی دلال (انقلابی) هستند، نه فعال انقلابی ؛ نمی‌شود از انقلابی بودن پول در آورد. در سیره‌ی علوی در سیاست و اقتصاد و فرهنگ، اثری از تمایلات دنیوی دیده نمی‌شد. 

🌿 در کار احساسات فرد را به کار یا چیزی تحریک و تربیت نکنید. بدون آموزش، مهارت و حضور فرمانده، سرباز را وارد میدان جنگ نکنید. برای مثال مقام معظم رهبری بیشتر به افسران جنگ نرم احتیاج دارد. ♦️اگر کسی را تحریک کنید که بدون تخصص و مهارت بجنگد، بعد از مدتی نه مسئول گروه و نه افراد ، هیچ‌کدام رشد نمی‌کنند.

♦️ بسیاری از تشکیلات «فردمحور» هستند. ♦️در تشکیلات خود از افراد بت نسازید. ♦️این عمل مغایر با شایسته‌سازی و زمینه‌سازی کادر زبده‌ی ایمانی است. ♦️آدم تربیت کنید.

✅کاری کنید بقیه‌ی افراد هم محور اساسی تشکیلات شما شوند.

آنچه در بالا گفته شد بخش از تعریف تشکیلات انقلابی و نیروهای آن است که ما در مجموعه نی نوا تا آنجا که توانسته ایم به آن پایبند و مقید بوده ایم …